Kedi ve köpek dostlarımızın birçoğunda karşılaşılan sorunlardan biri iç parazit mücadelesidir. Hayvan dostlarımız ister sokakta ister evde yaşamlarını sürdürsünler muhakkak parazit sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Hayvan dostlarımızın tüylerinde yapışık halde bulunan kene ve pire gibi birçok parazit ilk olarak hayvan sağlığını sonrasında sizin sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kedi ve köpeklerde bulunan iç parazitlerin organlarında tenya, solucan ve tek hücreli parazitler de bulunmaktadır.  

Kedi ve köpek dostlarımızdaki iç parazit sorununu ayrı başlıklar altında inceleyecek olursak;


1- Kedilerde İç Parazit Sorunu

Kedi dostlarımızın vücudunda bulunan parazitler kedilerle birlikte hareket eder. Çünkü parazitlerin yaşamı kedi dostlarımızın yaşamalarına bağlıdır. Kedilerin yaklaşık % 45‘inde karşılaşılan iç parazit sorunu, dostlarımızın sindirim sistemlerinde bulunmaktadır. İç parazitler kedilerde yaygın rastlanan bir sorundur. Bu nedenle kedinizin zaman içerisinde tepkilerinde farklılık sezdiğinizde veteriner kontrolüne giderek tedavi sürecine başlamanız gerekir.

2- Kedilerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Parazitlerin bulaşıcılık ve bulaştığı kedilerde çoğalma oranı hızlı ve yüksektir. Kedi dostlarımızın sağlığını riske atan parazitler kedilerin göstereceği belirtileri de değiştirebilir. Kedinizin iç parazit sonunu ile karşı karşıya kaldığını gösteren belirtiler aşağıdaki gibidir:

- Yavru kedilerde gelişim sorunu,
- Raşitizm, anemi sorunu,
- İshal, kusma ve sindirim sistemi sorunları,
- Şişkinlik, tüylerinde matlaşma sorunu,
- Sıvı kaybı sorunları.

Kedi dostlarınızda gözlemlediğiniz bu belirtiler zamanla zayıflığa neden olacaktır. Ayrıca kedinizi, dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı savunmasız bırakacaktır.

3- Kedilerde İç Parazit Türleri Nelerdir?

İç parazitlerin farklı çeşitleri olduğu gibi farklı belirtileri de vardır. Öncelikle kedi dostlarımızda görülebilecek iç parazit çeşitleri aşağıdaki gibidir:

- Kurtlar: Kedi dostlarımızın yaptığı tuvalette bulunan türdür. En yaygın çeşidi tenyadır.

- Yuvarlak Solucanlar: Bu parazitler daha çok genç kedilerde görülür.

- Dişi Bağırsak Kurtları: Günlük 300000 yumurta çoğaltabilen kedilerin ince bağırsaklarında bulunan parazit türüdür. Sadece evcil hayvanlara bulaşmak ile kalmayan parazitler insanlara da bulaşabilir. Bu parazitler bulaşıcı oldukları gibi sıcağa da dayanıklıdır.

- Kancalı Kurtlar: Kancalı kurtlar, daha nadir görünen parazit türüdür. Aynı zamanda bağırsak duvarlarında bulunan doku ve kandan beslenir.  Bu da kedinizde kan kaybına neden olmaktadır. 


4- Köpeklerde İç Parazit Nedir?

Köpek dostlarımıza bulaşan dış parazitler, iç parazit oluşumuna neden olur. Dış parazitler ağız yolundan bulaşan hayvan dostlarımızın iç organlarına taşınarak sağlık sorunlarına neden olur. Bu parazitlere daha çok mide ve bağırsak bölgelerinde rastlanır. Ancak nadir de olsa kalp ve akciğer gibi organlarda da görülebilir. Bu da solunum sorunlarına neden olmaktadır. Köpek dostlarımızda iç parazit oluşumunu tüketilen besinler tetikleyebilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir, edilmediği durumlarda ciddi hastalıklara yol açabilir.

5- Köpeklerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Köpek dostlarımızda görülen iç parazitler hemen hemen her bölgede bulunabilir. Parazit sorunları ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle iç parazit belirtileri erken teşhis konusunda yardımcı olabilir. Bu belirtiler;

- Karın Şişliği: Köpeğinizin karın bölgesinde gözlemleyeceğiniz şişkinlik size kilo aldığını düşündürse de önemli bir belirtidir. 

- Sık Sık Gaz Çıkarma: İç parazitler köpek dostlarımızda gaz oluşumuna neden olmaktadır.

- İshal: Sindirim sisteminin bozulması ile özellikle yavru köpek dostlarımızda ishale neden olur. Ayrıca ishalin kanlı olması bağırsaklarda bulunan parazit etkisinden kaynaklanır.

- Anemi: Parazit sorununda en önemli belirti anemidir. Anemi belirtisi, köpek dostlarımızın diş etleri normalden daha açık renkli ve solgun olmasıyla anlaşılabilir.

- Kilo Kaybı: Köpek dostlarımızın vücudunda ve sindirim sisteminde bulunan parazitlerin çokluğu kilo kaybına neden olmaktadır.

6- Köpeklerde İç Parazit Türleri Nelerdir?

Köpek dostlarımızın sağlığını bozabilecek birçok iç parazit çeşidi bulunur. Bunlardan en yaygın olanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

- İnce Bağırsak Kıl Kurtları: Bu parazitler köpekler arasında bulaşabilen ve hamile köpeğin yavrusuna bulaştırabildiği parazit çeşididir. Köpek dostlarımızda gelişim sorununa neden olabilir.

- Kancalı Kurtları: Genellikle yavru köpeklerde rastlanan parazit çeşididir. Bağırsaklarda rastlanan ve parazitin çoğalma durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

- Yassı Kurtlar (Tenyalar): Köpeğinizin anüs çevresinde kıllara tutunan parazitler hayvanın bağırsak sistemine yerleşmektedir. Bu parazitler ishal ve kilo kaybına neden olmaktadır. Köpeğinizin bulunduğu her alanda görülen parazitler, hareket halinde beyaz olarak görülür.

- Kalın Bağırsak Kurtları: Köpek dostunuza ağız yolu ile bulaşan parazitler sindirim sistemini riske atmaktadır.

- Kalp Kurtları: Bu parazitler sivrisinek ısırması sonucu oluşmaktadır. Daha sonrasında hayvanın kalbine yerleşerek sağlık sorununa neden olur.

Özetle kedi ve köpek dostlarımızın iç parazit mücadelesi oldukça önemlidir. Tedbir alınmadığı durumlarda hem sizin sağlığınızı hem de hayvan dostunuzun sağlığı riske girmektedir. Gözlemleyeceğiniz belirtiler sonucunda veteriner hekime danışarak önlem alabilir ve tedavi sürecini hızlıca atlatabilirsiniz.