Köpeklerde ve kedilerde ishal, kalın veya ince bağırsak düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Bunun nedeni, yiyeceklerin sindirimi veya emiliminin başarısız olması, bağırsak normalden daha fazla sıvı üretmesi veya sıvıyı emmemesi veya bağırsakların anormal hareketi olması olabilir.

Çoğu hastalık durumunda, ishale birden fazla mekanizma katkıda bulunur. Birçok hastalık ishale neden olabilir; İshal zaman zaman besin, ortam, çevre, yaşam koşulları, sindirim ve boşaltım sistemi bozuklukları gibi nedenlerden ortaya çıkmış olsa da dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Profesyonel bir tedavi uygulaması gerçekleştirilmediğinde riskli sonuçları ortaya çıkarabilir.


Evcil hayvanlar da insanlar gibi zaman zaman hasta olabileceği gerçeğini unutmamak gerekir. İshal genellikle evcil hayvanlarda sindirim sistemindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu da doğal olarak ruh halinde değişimlere sebep olur. Bu yazımızda sizler için kedi ve köpeklerde görülen ishalin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kedi ve Köpeklerde İshal’e neden olabilecek durumlar

1- Stres
En büyük nedenlerinden biridir. Yer değişikliği, yorgunluk, yolculuk gibi faktörler stres ve strese bağlı ishale neden olabilir.

2- Üşütme
Ortam, yattığı yer, içtiği suyun soğuk olması vb. nedenlerden kaynaklı bir ishal durumuda olabilmektedir.

3- Beslenme
Mamalar arası hızlı geçiş yapılması, yağlı besinler verilmesi, ev yemeklerinden dayanamayıp vermek, çiğ et verilmesi enfeksiyonlara neden olup ishale sebebiyet verebilir.

4- İç Parazit
Sindirim sistemi ve bağırsak mukozasını olumsuz etkileyen parazitler aynı zamanda bağışıklık ve gelişim üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

5- Pankreatitis
Pankreasın iltihaplanması anlamına gelen ve belirtilerinden biri olan ishal sindirim içi enzim üreten bir organdır ve iltihaplandığı zaman işlevini yerine getiremediğinden ishal ve kusmaya neden olabilir.

6- Zehirlenme
Ağız yolu ile alınan zehirli gıdalarda sonra ishal görülebilmektedir.

Kediler ve köpeklerde ishalin nedenini bulmak için hangi tedavi yöntemleri kullanılmalı?

Evcil hayvanlarda ishali oluşturan asıl nedeni bulmak önemlidir. İshalin yol açabileceği ve ciddi problemler oluşturmadan ve evcil hayvanlarınızda gözle görülür her zamankinden farklı bir durum ile karşılaştığınızda ishalin nedenini teşhis etmek ve en iyi tedaviyi belirlemek için vakit kaybedilmeden mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır. Daha detaylı bilgi için bizlere sosyal medya kanallarımızdan ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.