İshal Kedi ve köpek sahiplerinin genellikle karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda normal iken ciddi boyutlara da varabilmektedir.


Özellikle dostlarımızın ishal sorununda çeşitli hastalıkların belirtisi olmakla birlikte aynı zamanda fizyolojik bir savunma mekanizmasıdır. Yani vücutlarına giren çeşitli yabancı maddeler algılanıp onu bir an önce vücuttan uzaklaştırmaya çalışır.

Bu yazımızda kediler ve köpeklerde ishal ve septisemi konusuna değineceğiz. Aşağıdaki başlıklara inceleyeceğiz.

- Kedilerde İshal Sorunu, Nedenleri Nelerdir?
- Köpeklerde İshal Sorunu, Nedenleri Nelerdir?
- Septisemi
- İshalde Endotoksemi ve Sıvı Kaybının Önlenmesi 

Kedilerde İshal Sorunu, Nedenleri Nelerdir?

Kedi dostlarımızda sıklıkla bu soruna rastlanmak mümkündür. Kedinizin tuvalete çıkma sayısının artması ve yapmış olduğu tuvaletin sulu kıvamda olması şeklinde kendini gösterir. İshal sorunu devam ettiği sürece akut ve kronik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu duruma ince bağırsak ve kalın bağırsak ishali olarak sınıflandırabiliriz. Eğer kediniz kalın bağırsak ishali yaşıyor ise dışkısındaki sümüksü yapısı, taze kan dokusu ve sık sık küçük miktarda tuvalet yaparak kendini göstermektedir. İnce bağırsak ishalinde ise dışkı yumuşak, su gibi ve koyu renkte olmaktadır.

Kedimizdeki İshal Nedenleri Olarak;
- Bozulmuş besinlerin tüketilmesi
- Stres
- Parazitler
- Kanser
- Kolit
- İlaçlar
- Mama değişikliği maddelerini sıralayabiliriz.
İshal sorunun devam ediyorsa veteriner kliniğine gitmenizi öneririz.

Köpeklerde İshal Sorunu, Nedenleri Nelerdir?

İshal köpek dostlarımızın her yaşta, cinsiyette ve ırkta fark etmeksizin karşılaştığı sorunlardan biridir. İshalin sebepleri çok geniş anlamları kapsadığından neden kaynaklandığını anlamak zordur. Bakıldığında basit bir sorun gibi gözükse de ciddi sorunlara neden olabilmektedir. 

Köpeklerin İshal Nedenlerini Sıralayacak Olursak;
- Mama değişikliği
- Stres
- Alerjik bir besinin tüketilmesi ya da temasa geçilmesi
- Zehirli madde ya da besin tüketilmesi
- Pankreas hastalığı
- Çeşitli kanser türleri
- İlaçların yan etkisi
- Karaciğer yetmezliği
- Yabancı cisim yutulması
- Parazitler ve viral enfeksiyonlar vs.

Viral enfeksiyon hastalığındaki köpek gençlik hastalığı oldukça önemlidir. Kanlı ishal dediğimiz köpeklerde görülen ve %80-90 oranında ölümle sonuçlanan viral enfeksiyon önemli yer tutmaktadır. İshal sorunu devam eden köpeğiniz için veteriner kliniğine gitmenizi öneririz.

Septisemi 

Köpek septisemi, kan dolaşımındaki bakteriyel bir enfeksiyondur. Vücutta iltihap ve hastalığa neden olduğunda meydana gelir. Kan zehirlenmesi olarak da bilinen septisemi, bakteriyel enfeksiyona iltihaplı tepkinin neden olduğu hastalığa denilmektedir. Köpeklerdeki bağışıklık sisteminin düşmesiyle veya enfeksiyonla mücadele edemediğinde septisemiye neden olmaktadır. Bu da köpek dostlarımızı %50 ölüm oranına sahip ciddi bir durumdur.

Septiseminin Belirtileri;
Köpeklerde septisemi ve bakteriyemi belirtileri aniden ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki Septisemi belirtilerinden;
- Kusma
- Kurutma
- İştah kaybı
- Letarji
- Titreme
- Ateş
- Taşikardi (hızlı kalp atışı)
- Kalp üfürüm
- Zayıflık
- Sallama
- Sığ solunum
- Soluk diş etleri
- Düşük kan şekeri
- Düşük kan basıncı
- Elektrolit dengesizliği
- Kaybolma
- Septik şok
- Organ yetmezliği gibi belirtileri hayvanınız gösteriyor ise veteriner kliniğine götürmenizi tavsiye ederiz.

Sıvı Kaybının Önlenmesi

İshalde sıvı kaybını önlemek için; başlangıçta ona yalaması için bir tuz küpü verin ve belirli miktarda su tüketimini sağlayabilirsiniz. Bakteri oluşumunu engellemek içinde su ve mama kaplarını her gün yıkamalısınız. Su kaplarını birçok alana yerleştirin ki erişimi kolay olsun. Eğer kedi veya köpeğiniz su içmiyorsa ıslak yiyeceklerle takviye edebilirsiniz.

Evcil dostalarımızda ishalde sıvı kaybı ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Bu sebepten dolayı böyle bir durumdan şüphelenildiği takdirde mutlaka veteriner hekiminiz ile iletişime geçilmelidir. Detaylı bilgi için bizlere sosyal medya kanallarımızdan ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.