Kedi ve köpek dostlarımızın tüy bakımı ve temizliğinin yapılabilmesi için banyo bakımının yapılması gerekmektedir. Bu nedenle banyo bakımında tercih edilecek şampuanın özelliklerine dikkat edilmelidir. 


1- Köpeklerde Şampuan Nasıl Seçilir?

Köpek dostlarımız kendilerini temizleyen canlılar arasında sayılmamaktadır. Bu nedenle onlara bu bakımları sağlamak sahiplerine düşmektedir. Köpeğinizi, belirli periyodlarda yıkamanız gerekmektedir. Örneğin yazın ayda maksimum iki kez yıkarken, kışın ise ayda bir kez yıkamanız yeterli olacaktır. 

Köpek şampuanları yıkma işleminde en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden biridir. Köpeğinize şampuan alırken en iyisini ve en kalitelisini seçmeğe özen gösterilmelidir. Özellikle de uzun tüylü köpek dostlarımızda tüy bakımı yaparken yıkanma işleminde şampuan kullanımı gereklidir.

2- Köpeklerde Şampuan Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek dostlarımıza şampuan seçerken ilk olarak ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekmektedir. Örneği köpeğin derisinde cilt hastalığı ya da kepek problemi var mı? Tüy yapısı yağlı mıdır?  Gibi sorunlara karşı verilecek cevaplar doğrultusunda doğru şampuanı bulabilirsiniz. Diğer dikkat edilmesi gereken noktaları başlıklar altında sıralayacak olursak;

- Köpeğinizin Yaşı: Bu kriter köpek dostlarımız için önem arz etmektedir. Bunun nedeni yaşa göre tüy yapılarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkin ve yavru köpek dostlarımıza ayrı şampuan tercih edilmelidir.

- Köpeğinizin Tüy Uzunluğu: Köpeğinizdeki tüy uzunluğu kullanacak şampuanın köpeğinizdeki etkisini göstermektedir. Çünkü kısa tüyler için kullanılan şampuanlar uzun tüylü köpeğinizde yeterli temizliği sağlamayacaktır. Bu sebepten şampuan seçiminde tüy uzunluğuna dikkat edilmelidir.

- Tüy Rengi: Şampuanlar genellikle insan veya havan dostlarımız için fark etmeksizin içlerinde kimyasal bulunduran temizlik malzemeleridir. Eğer köpeğinizin tüy yapısına uygun şampuan kullanılmadığı taktirde tüylerde sararmalar gözlemlenebilir. Örneğin   beyaz türlü köpeğiniz var ise uygun şampuan kullanılmadığı durumlarda tüylerde sararma görülebilir. Aynısı siyah tüylü köpekler içinde geçerlidir. Köpeğin tüy parlaklığını ve rengini korumak için şampuan seçiminde tüy rengini koruduğuna dikkat edilmelidir.

- Hassasiyet: Köpeğinizin derisi ile ilgili yaşanılan sorunlara karşı dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Çünkü bazı köpek dostlarımız hassas deri yapılarından dolayı alerjik veya farklı tepkiler verebilmeleri göz önünde bulundurularak şampuan seçimlerine dikkat edilmelidir.

- Şampuan İçeriği: Şampuanlar genellikle kimyasal kullanıldığı için zamanla kullanılan şampuanlar köpeğinizde sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun için bitkisel içerikli şampuanlar seçmeye özen gösterilmelidir. Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise ph değerinin dengede olmasıdır. 

Genel itibari ile köpekler için üretilmiş olan şampuanlar seçmeli ve köpeğinizin yavru veya yetişkin dönemini öncelik verilmelidir. Ayrıca Kıvırcık tüylere sahip köpekler için topaklanmayı önleyen ve kolay taranmasını sağlayan şampuanlar tercih edilebilir. Eğer köpeğiniz suyu sevmiyor ise kuru şampuanlar tercih edebilirsiniz.

3- Kedilerde Şampuan Nasıl Seçilir?

Kedi dostlarımız kendilerini temizleyebilen canlılar arasında sayılmaktadır. Her ne kadar sık sık yıkamak uygun olmasa da bazı durumlarda banyo bakımı gerekmektedir. 

Kedi dostlarımızı yıkama esnasında kullanılacak şampuana dikkat edilmelidir. Köpek dostlarımızda olduğu gibi kedi dostlarımızda da ilk olarak kedinin yavru veya yetişkin dönemlerine ve onlara özel üretilmiş şampuanlar seçmeye özen gösterilmelidir. 

4- Kedilerde Şampuan Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Şampuanın Türü: Sıvı ve kuru olmak üzere iki çeşit şampuan türü bulunmaktadır. Sıvı şampuan, tüm hayvanların sıklıkla kullandığı şampuan türüdür. Kuru şampuan ise, tüy yapısını hızlıca kirden arındırma için tercih edilen şampuan türüdür. 

- Kedinin Cinsi: Kedinizin cinsi tüy yapısına göre değişmektedir. Uzun tüylü ve kısa tüylü kedilerde kullanılması gereken şampuanlar farklıdır. Bu nedenle şampuan seçiminde kedi cinsine ve hangi tüy yapısı için kullanıldığına dikkat edilmelidir.

- Yapısı: Tercih edeceğiniz şampuanın içeriğinde bitkisel özler, vitaminler, anti bakteriyellerden koruyan bileşenler olduğuna dikkat edilmelidir.

Özetle kedi ve köpek dostlarımızda doğru şampuan seçimi önemlidir. Kullanılacak olan şampuanın hayvan dostlarımızda ki tüy yapısına, cinslerine, cilt sorunlarına, yaşına, tüy rengine ve daha birçok özelliklere uygun şampuanlar tercih edilmelidir. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.