2019 Aralık ayında Çin’de görülen virüsün etkisi Mart 2020 de Türkiye’de gözükmesinin ardından Koronavirüs'ün yayılmaması için bir takım tedbirler alınmaya başlandı. Bu süreçte en merak edilen konular arasında yer alan hayvanlardan insanlara koronavirüs geçer mi? soruları hiç şüphesiz merak konusu haline geldi. 

Koronavirüs nedir?


Çok hızlı bir şekilde bulaşan ve kontrol altına alınması son derece zor olan ve büyük kayıplara yol açan koronavirüs farklı türlerde hastalığa neden olan çeşitli virüsleri de beraberinde içermektedir. Orta Doğu solunum sendromu (MERS), şiddetli akut sendromu (SARS) rahatsızlıklarına da yol açan farklı virüsler yine koronavirüs ailesine mensuptur.

Bu durum her canlıyı aynı oranda etkilememektedir, bunun sebebi ise her canlının farklı bağışıklık direncine sahip olmasıdır.  Dolayısıyla insanlarda genellikle solunum yolu hastalıklarına neden olan koronavirüs, kedi ve köpeklerde farklı şekilde etki gösterirken diğer hayvanlarda da bambaşka sonuçlara yol açmaktadır.

Koronavirüs kedi ve köpeklerde görülür mü?


Koronavirüs’ün insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde ölümcül bir etkisine benzer sonuçlar olmadığı için öncelikle sakin olmanızı ve içinizi rahat tutmanızı öneriyoruz.

Her ne kadar virüs kedi ve köpeklerde görülse de mutasyona uğramadan öldürücü bir risk taşımadığından çoğu zaman virüsün yol açtığı hastalığı yenerek hayatlarına normal bir şekilde devam ediyorlar.

Ancak virus mutasyona uğradığı takdirde kedi ve köpeklerde ölümcül hastalıklara yol açabilir. Kedilerde koronavirüs olarak anılan Feline Infectious Peritonitis isminde mutasyona uğramamış virus ne yazık ki kedilerde çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

Bu hastalıkla mücadelenin en doğru adımı veteriner hekimler belirleyeceğinden kedinizde sıra dışı bir durum gözlemlediğinizde zaman kaybetmeden veteriner kliniğine başvurmanızdır. Aynı şekilde köpeğinizde de sıra dışı bir durum tespit ettiğinizde bu süreçte nasıl bir tedavi ile hareket etmeniz gerektiğini öğrenmek için uzman veterinerle iletişime geçmektir.

Sitemizde yer alan sosyal medya kanallarımızdan ya da iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Şöyle ki koronavirus kedi ve köpeklerin bağışıklık sistemi insanlardaki gibi etkilenmemektedir. Ölümcül boyutlara varan vakalar ise daha çok mutasyona uğramış koronavirüsünden kaynaklıdır. Bilimsel açıklamara göre coronavirus %2 ila %10 oranda Feline Infectious Peritonitis virüsüne dönüşme potansiyelini içerir.

Koronavirüs hayvanlardan insanlara geçer mi?

Dünyanın her noktasında yanlış bilgi edinmeye yol açacak kitlesel bir paniğe sebebiyet verilmiştir. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası yetkili kuruluşların bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarına dayanılarak virüsün hayvanlardan insanlara ya da hayvandan hayvana geçtiğine dair bir bulgu olmadığı vurgulanmaktadır.

Kedi köpeklerden insanlara koronavirüs geçer mi? HAYIR  bu sorunun da cevabı bu şekilde netlik kazanmış oldu.

Kedi ve köpekleri koronavirüsünden nasıl koruyabiliriz?


Koronavirüs kaynaklı enjeksiyonların kedi ve köpeklerin insanlardan daha farklı geçirdiklerini bu yazımızda sizlerle paylaştık. Az bir ihtimal olsa da mutasyona uğramadığı sürece hafif bir şekilde atlatılabilen bu virus kedi ve köpekleriniz için uygulayabileceğiniz en etkili şeyin dostlarınızın hijyenlerine dikkat etmektir.

Temizlik ve bakım süreci aslında önceki yapılan şeylerin aynısı fakat bu virüs sürecinde daha da fazla dikkat edilmelidir. Şöyle ki köpeğinizi veya kedinizi en az haftada 1 tarak ya da fırçayla temizlemeniz son derece önemlidir. Tüylerini fırçalamanız kürklerinde bulunan ölü tüyleri ve derileri almakla kalmayıp kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olmasını sağlar. Her ay kedi şampuanı veya köpek şampuanı ile evcil hayvanınızı yıkamanızı, bunların yanı sıra düzenli olarak veteriner hekim genel muayenelerini atlamamanızı ruting hale getirmenizi öneririz. Ayrıca olabildiğince sık sık kedi yatağını, köpek kulübesini, su kaplarını, mama kaplarını kısaca evcil hayvanınızın kullandığı tüm malzemeleri temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Endişeye kapılmadan bireysel önlemlerinizde olduğu gibi kedi ve köpekleriniz içinde bu önlemleri almaya özen gösterebilirsiniz. Koronovirüsüne karşı aldığınız bütün önlemleri kedi ve köpekleriniz içinde almayı unutmayınız.