Memeli hayvan grubunda yer alan kedi dostlarımız belirli bir gebelik sürecinden geçerek üremektedirler. Kedi dostlarımız yılda 3 kez doğum yapabilirken, gebelik süreleri genellikle 2 ay sürmektedir. Doğum sürecinde en az 2 en çok 6 yavruya dünyaya gelmektedir. Bu süreç her canlıda olduğu gibi kedi dostlarımızda da zor geçmektedir. Ayrıca kedi dostlarımızın cinsleri de gebelik sürecinin nasıl ilerleyeceğini etkilemektedir.

Kedilerin gebelik dönemleri genellikle 8 ile 9 haftalık süreleri kapsamaktadır. Ancak bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Gebelik dönemindeki kediler ilerleyen haftalarda ruhsal ve fiziksel olarak belirtiler göstermektedirler. Örneğin gebeliğin ilk haftaları iştahsız olan kediler ilerleyen haftalarda sıklıkla mama tüketecektir.


Kedilerin Gebelik Belirtileri Nelerdir?

- Kedilerin gebelik döneminin başlangıcından 15-18 gün sonra vücudun da bazı belirtiler gözlenmektedir. Örneğin kedi dostlarımızın meme uçlarının bu dönemde kırmızılaştığını ve genişlediğini görebilirsiniz.
- Gebelik döneminin ilerleyen haftalarında kediniz de baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma belirtilerini de gözlemleyebilirsiniz.
- Kedinizin davranışlarında normale göre daha çabuk yorulma, halsizlik, enerjinin düşmesi ve hareketlerinin kısıtlanması da belirtiler arasında sayılmaktadır.
- Kedinizin gebelik dönemiyle birlikte karnı şişmeye başlayacağı için bu dönemde oldukça hassaslaşacaktır. Bu sebeple karnına dokunmanıza izin vermeyecektir.
- Kedi dostunuzun kilo almaya başlaması ve iştahının açık olması gebeliği gösteren en önemli işaretlerden biridir.
- Kediler gebelik döneminde oldukça hassaslaşarak anaç davranışlar gösterebilmektedir. Bu da sizden daha fazla ilgi beklediğine işarettir.

Bu belirtiler doğrultusunda ve düzenli olarak yaptırılan veteriner kontrolleri sonucunda kedinizin gebelik döneminin başladığını öğrenebilirsiniz.

Kedilerin Gebelik Sürecinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kedinizin gebelik süreci takip etmek için mutlaka veteriner hekimine gitmeniz gerekmektedir. Kedi dostlarımız gebeliğin sonlarına doğru rahat edebileceği ve yavrularını güvende tutabileceği bir ortam istemektedir. Bu sebeple kedinizin gebelik öncesi ve sonrasında rahat edebileceği bir ortam hazırlamalısınız.

Kedilerin 52 veya 72 günlük doğum sürecinin sonunda yavru kediler dünyaya gelmektedir. Gebelik döneminin son günlerine doğru kediniz mamasını azaltıyor ve tüketmiyor ise bu durum doğum anının yaklaştığının göstergesidir. Bu süreçte kedinizi sık sık kontrol ederek veteriner hekiminizle iletişime geçebilirsiniz. 

Kısacası kediler, 9 aylık olduklarında bedenleri üremeye hazır olmaktadır. Bu süre, kedilerin cinsine ve yaşadığı ortama göre 6 ay ile 12 ay aralığında değişmektedir. Eğer kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız, ilk belirtileri başlamadan yaptırılması gerekmektedir. Kedilerin gebelik belirtileri gebeliğin iki ya da üç hafta sonrasında ortaya çıkmaktadır. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.