Her hayvan sahibi, evcil hayvanının mutlu ve sağlıklı olmasını ister. Onlara, ellerinden gelenin en iyisini vermek isteriz, düzenli olarak veterinere götürür, en iyi mamaları alırız. Peki, ağrı çeken dostumuzun sıkıntısı olduğunu nasıl anlarız?

Kesik kesik nefes almak

Pek çok köpek stresli ya da heyecanlı anlarda kesik kesik nefes alır ama köpeğiniz ortada bir sebep yokken de kesik kesik nefes alıyorsa ve bu durum aşırı noktadaysa, ağrı çekiyor olabilir.

Aşırı yalama ya da ısırma

Eğer köpeğiniz belli bir yerini sürekli yalıyor ya da ısırmaya çalışıyorsa o bölgede ağrı çekiyor olabilir. Köpekler, kırık tırnaklarını, açık yaralarını, irite olmuş patilerini ve deri altındaki tümörlerini yalarlar.

İştah kaybı

Köpekler, hasta ya da yaralı olduklarında yemek yemezler. Eğer köpeğiniz, bir gün önce yemek yediyse ve ertesi gün yemek yemeyi reddettiyse bunun nedeni ağrı olabilir.

Topallamak

Bir köpeğin topallaması, ağrı ve rahatsızlığın göstergesidir. Bir köpek, eklem iltihabı, kas ağrısı, ligamentte oluşan bir zarar, sırt ağrısı, tutukluk, boyun ağrısı, eklem ağrısı ya da kırık kemik yüzünden topallayabilir.

Salya akıtmak

Salya akıtmak, karındaki ağrının ya da mide bulantısının belirtisi olabilir. Aşırı salya akması köpeğinizin stresli ve çok ağrılı olduğunun belirtisidir. Şişkinlik, karında ciddi bir sorun olduğunu gösterir. Böyle bir durumda dostunuzu derhal veterinere götürün.

Davranış değişimleri

Ağrı içindeki köpekler agresifleşebilirler. Yanına yaklaşınca hırlayabilir, saldırabilirler. Ağrı yaşayan bazı köpekler ise depresif olabilirler ve sessizleşebilirler. Normalden daha fazla uyumak, saklanmak ve ilgisizleşmesi de ağrı belirtisidir.

Bir köpeğin ağrısı olduğunu fark etmek için öncelikle köpeğinizin karakterini biliyor olmasınız. Eğer köpeğiniz normalde davranmadığı gibi davranıyorsa ve yukarıdaki belirtilerden birini ya da bazılarını gösteriyorsa asla kendi başınıza köpeğinize ilaç vermeye çalışmayın ve mutlaka veterinerinizle görüşün. Bazı ağrı kesiciler köpeklerde mide kanamasına neden olabilirler.