Kedi ve köpekler hayatlarının belli bir zamanlarında kazalar ve yaralanmalar ile karılaşabilir ya da bazı operasyonları geçirmek zorunda kalabilirler. Bu durum sonrasında hastanın eski yaşam fonksiyonlarına kavuşabilmesi ve yaşadığı travmayı atlatması zor olabilir.

Söz konusu evcil dostlarımızın operasyon sonrası iyileşme süreçleri olduğundan tüm sevgi ve ilginize ek olarak özel bakıma da ihtiyaç duyarlar.


Bu yazımızda Operasyon Sonrası Kedi ve Köpek Bakımı nasıl olmalı konusunu sizlerle  yakından inceleyeceğiz aşağıdaki başlıklar hakkında bilgiler vereceğiz.

- Operasyon Sonrası Kedi ve Köpek Bakımı
- Operasyon Sonrası Kedi ve Köpekler
- Yara ve Dikişler
- Bandajlar
- Beslenme
- Operasyon Öncesi Bakım
- Operasyon Sonrası Bakım
- Veteriner Hekime Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Operasyon Sonrası Kedi ve Köpekler

Operasyondan sonra birkaç saat müşahede altında kalmak tedbir olması açısından önemlidir. Bu tedbir hastanın yaşı, durumu, operasyon ya da operasyonun tipine göre değişiklikler gösterebilir. Evcil hayvanlar için operasyon sonrası bakım her hastaya göre farklılık gösterir.Bunun sebebi ise birbirinden farklı olmasıdır. Hasta operasyondan sonra 12-24 saat uyuklar halde uyuşuk durumda olabilir. Dinlenmesine izin verilmeli, hareketleri sınırlandırılmalı ve mutlaka süreç takip edilmelidir. Bu sürecin hekim tarafından iyi yönetilmesi önemlidir.

Taburcu olunduktan sonraki ev süreci ise bakımı, pansumanı ve kullanacağı ilaçlardır.  

Yara ve Dikişler
Kedi ve köpeklerde operasyon sonucu dikişlerin bazısı dahili olabilir, ancak herhangi bir kızarıklık, akıntı, şişme, kanama olunduğunda mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır. Yaranın iyileşmesi, sorunsuz ve hızlı olmasına olanak sağlar. 

Bandajlar
Bandajlar evcil hayvanınızı rahatsız edebilir. Bandajların kuru tutması ve cildine zarar vermemesi gereklidir. Bu süreçte bandaj temizliğine de ayrıca dikkat edilmelidir. Endişenizde mutlaka hekiminize başvurun.

Beslenme
Beslenme, iyileşme süreçlerinde en etkili tedavi yöntemidir. Kedi ve köpeklerin toparlanmasında beslenmenin rolü büyüktür. bu nedenle veterineriniz önerdiği gıdaları kullanmanız tavsiye edilir. İyileşme döneminde birçok kedi ve köpek iştahını kaybedeceğinden yüksek kalorili değilde az miktarda gıda azami kalori almasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.


Aşağıda cerrahi girişim sonrasında bazı dikkat edilmesi gereken noktaları inceleyebilirsiniz.

Operasyon Öncesi Bakım 
Veteriner hekiminiz ile operasyonu etkileyebilecek daha önceden var olan herhangi bir hastalık durumunu ya da operasyon geçirip geçirmediği konusu konuşulmalıdır. Sağlık kontrolünün yapılması daha öncesinde geçirilen bir rahatsızlık var ise veteriner hekiminize bu durumu aktarınız.

Operasyon Sonrası Bakım
Kedi ve köpekler operasyon sonrası yorgun ve güçsüz olabilir. Bu süreçte pek  heycanlandırmamak gereklidir. Veteriner hekiminiz operasyon sonrası kullanılması için reçete, gıda verdiyse nasıl kullanılacağını çok iyi anlamak gerekli. Operasyon sonrası eğer bir yara ya da dikişler var ise hayvanın yarasını ısırma veya yalamasını engelleyin eğer engel olunamıyor ise veteriner hekiminizin öncülüğünde engelleyici elizabeth yakası takabilirsiniz.

Veteriner Hekime Ne Zaman Başvurulmalıdır?

- Çabalarınıza rağmen köpeğinizde iştahsızlık devam ediyorsa.
- Operasyon yarasında akıntı varsa.
- Evcil hayvanınızda öksürük, hapşırık ve burun akıntısı gördüğünüzde.
- Kedi ve köpeğinizin ateşi varsa veya farklı vücut bölgeleri arasında anormal ısı farkı varsa mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır.

Sonuç Olarak;

Kedi ve köpekler operasyon olduktan ve taburcu edildikten sonra, iyi ve hızlı bir şekilde kendini toparlayabilmesi ve iyileşebilmesi için mutlaka veterinerinizin talimat ve önerileri dikkate alınmalıdır. Operasyon sonrası evcil hayvanınızdaki durumu takip etmeniz son derece önemlidir. 

Operasyonun yol açabileceği problemler oluşmadan farklı bir durum ile karşılaştığınızda nedenini teşhis etmek ve en iyi tedavi sürecini belirlemek için vakit kaybetmeden mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır. Detaylı bilgi için bizlere sosyal medya kanallarımızdan ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirisiniz.