Yavru kedi bakımı ve bebek bakımı arasında çok temel benzerlikler bulunmaktadır. Bebek bakımında ne kadar hassas ve özenli davranmak gerekiliyor ise yavru kedi bakımında aynı davranışı sergilemek gerekmektedir. 

Yavru kedilerin gelişimi oldukça hızlıdır ve bu nedenle yavru kediniz ile birlikte yaşamaya başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmanız sizler için iyi olacaktır. Yavru kediniz için her hafta veteriner hekim ile iletişime geçip uygun gördüğü zamanlarda aşılarını yaptırmaya götürmeniz gerekmektedir.

Yavru Kedi Bakım Süreci

 0 – 8 Hafta Süreci

Yavru kedi, anne ve kardeşlerinden uzak bir ortamda büyüyeceği için hem beslenmesine hem de tüm gereksinimlerini karşılamak için ayrı özen göstermek gerekmektedir. Bu dönemde yavru kedi bakımı maması olarak süt tozları tercih edilmeli ve 2-3 saatte bir biberonla besin ihtiyacı giderilmelidir. En çok dikkat edilmesi gereken husus ise anne ve kardeşlerinden uzakta olan yavrunun sıcak bir ortama ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekmektedir. 

2 – 4 Ay Süreci

8 haftalık süreçten sonra sütü kesip yavru kedi mamasına geçiş yapabilirsiniz. Mama seçiminde anne sütünü alamamış yavru için yüksek yağ ve protein içeriğine ait kuru mama tercih edilmelidir.

 4 – 6 Ay Süreci

Bu dönemde kedilerin ergenliğe giriş süreci olarak bilinmektedir. Bu dönemde yavrunun tuvalet alışkanlığı, koku bırakma gibi davranışlarında değişiklik göstermesi gayet normal karşılanabilir.


Yavru Kedilerde Görülen Davranış Sorunları 

Bütün hayvan cinsleri gibi yavru kediler de çevrelerini keşfetmeye çok fazla odaklanırlar. Onların keşfetme arzusu ve merak duygusu gelişimleri için çok önemlidir. Bu duygular, beraberinde bazı sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunlardan bazıları şunlar olabilir :  

- Kedi tuvaleti dışına idrar yapma
- Aşırı temizlenme ve kaşınma
- Eşyaların tırmalanması
- Isırma
- Çevresine karşı saldırgan davranışlar 

Bu sorunları ödül sistemi eğitimi ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Kısacası yavru kedilerin bakımı ve eğitim konusunda gerekli bilgileri veteriner hekimler aracılığıyla öğrenebiliriz. Yavrularda ödül sistemi ile eğitimi daha kolay bir hale getirebiliriz. Ödül maması ile eğitim verirken kedinin tok olduğu zamanları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kediler acıktıkları zaman size daha çok dikkat verirler ve eğitime daha açık olurlar.