İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde 2019 yılı Aralık ayının başında görülüp bir çok bölgeye yayılarak tüm dünyada COVID-19 etkisi sürmeye devam ediyor. İnsandan insana kolayca bulaşan virüs şuana kadar yapılan araştırmalar sonucunda evcil hayvanlarda dahil Türkiye’de herhangi bir hayvanda rastlanmadığı bilinmektedir.

İlk zamanlar ülke olarak hatta dünyaca virüsün ne gibi etkiler oluşturacağını bilinmediğinden endişe panik şuan da yerini tedbir alma yolunda ilerletti.

Temizlik ve Bakım bu süreçte en önemli faktördür ve çok daha fazla dikkat edilmelidir. Endişe duymak bu süreçte çok sık hissedilen bir duygu olsada endişenin değil tedbir almanın bu süreçte bize katkı sağlayacağı çok açık ortadadır. Umuyoruz ki 2021 yılı hepimiz için hem sağlık hemde yaşanabilir iyi bir dünya olması yönünde güzellikler getirir.


Yeni yıl yeni başlangıçlar ve yeni adımlar için en güzel adım olduğunu düşünüyoruz. Bir evcil hayvan sahiplenme fikriniz var ise bu konuda bir adım atmak için güzel bir zamandır.

Evcil hayvan sahiplenmek insan hayatına anlam katan güzel bir adımdır. Fakat herkes hayvan sahiplenebilir mi sorusuna cevap ne yazık ki evet diyemiyoruz. Hayvan sahiplenmek sorumluluk isteyen, özen gösterilmesi gereken bir konudur sadece sevmek yetmiyor her insanın taşıyabileceği bir sorumluluk değildir. Sahiplenme kararını almadan önce iyice enine boyuna düşünülüp karar verilmesi gereken ve dönüşü olmayan bir yolculuğun başlangıcıdır. İnsana bağlandıktan sonra acımasızca terk etmek hayvanlar üzerinde yıkıcı psikolojiklere sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı evcil hayvan sahiplenmeden önce bir veteriner hekimine danışarak aklınızdaki  birçok soru işaretinin cevabını almış olarak bir dost sahiplenmelisiniz.

2021 yılı hepiniz için güzel bir yıl olmasını dileriz. Mutlu seneler