Yoğun bakım veya herhangi bir operasyon sonrasında köpeğinizin bakım ve beslenme süreci oldukça önemlidir. Buradaki süreç uzun zaman gerektiren zor bir dönem olabilir. Bunun için köpeğinizin iyileşmesinde yardımcı olabilecek beslenme düzenine uymak çok önemlidir.


Yoğun bakım ve operasyon sürecinden sonra dinlenme ve doğru beslenme ile sindirim sistemini zorlamadan köpeğiniz eski sağlığına kavuşacaktır. Köpek dostlarımızın beslenme düzeni, iyileşme döneminde yardımcı olacak en önemli etkendir. Ayrıca köpek dostlarımızın sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır.

Yoğun Bakım ve Operasyon Sonrası Köpeğinizi Beslemenin Yolları Nelerdir?

Köpek dostlarımızın geçirdiği operasyonun çeşidine göre veteriner hekiminizin vereceği beslenme düzeni değişecektir. Eğer köpeğiniz, sindirim sorunu nedeni ile operasyon geçirdi ise, beslenme şekli hortum yardımı ile sıvı gıda, yaş mama, nemlendirilmiş kuru mamaların tüketilmesi şeklinde olmalıdır. 

Köpeğinizin iyileşme süreci hızlandıkça kolay ve rahat bir şekilde yemek yemesini sağlamak için mamasını ve suyunu köpeğinizin ulaşabileceği yüksekliğe koymanız mamaların sindirimini kolaylaştıracaktır.

Yoğun Bakım ve Operasyon Sonrası Köpeğinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Köpek dostlarımızın beslenme ihtiyaçları birbirinden farklı olacağı için bu süreçte veteriner hekiminiz ile beslenme düzeni oluşturabilir veya danışabilirsiniz. Köpeğinizin operasyon öncesi ve sonrasında vücudunda kaybettiği besin ihtiyacına göre sıvı takviyesi gerekebilir. Eğer sıvı tüketimi köpeğinizi zorluyor ise, bu süreçte buz kütleleri kullanabilirsiniz.

Yoğun bakım ve operasyonlardan sonra köpek dostlarımızın beslenme düzenlerinde genellikle yağsız veya az yağlı besinler kullanılmaktadır. Sindirim sorunları göz önünde bulundurularak sindirimi kolay besinleri tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Bu tarz sağlık sorunları için üretilmiş hazır gıdalar bulunmaktadır. Köpeğinizin sağlığına uygun olan hazır besinler pratik ve destekleyici olabilmektedir.

Veteriner Hekimine Hangi Durumlarda Gidilmelidir?

- Operasyonun üzerinden uzun süre geçmesine rağmen iştahsızlık hali devam ediyorsa,
- Bir günden fazla kusma devam ediyorsa,
- Operasyon yapılan yaranın akıntısı varsa,
- Köpeğinizin bandajının ıslanması ve kokması durumunda,
- Köpeğinizin sürekli pansuman ya da bandajı ile sıklıkla uğraşması durumunda,
- Köpeğinizin dikişlerinde açılma olduğunda,
- Köpeğinizin tuvaletini 24 saatten fazla yapmama durumunda veya tuvaletinin kanlı olduğu durumlarda,
- Köpeğinizin vücudunda şişkinlik olması gibi daha birçok belirtiler gözlemlendiğinde veteriner hekiminize götürmeniz gerekmektedir.

Kısacası yoğun bakım ve operasyon sonrası bakımda en önemli görev size düşmektedir. Köpeğinizin en kısa zamanda eski sağlığına kavuşması, programlı sağlıklı beslenme düzeni ile mümkündür. Beslenme sürecinde veteriner hekiminizin vereceği diyet listesi ve bilgiler, bu dönemi hızlıca atlatmanızda yardımcı olacaktır.